D'Ath à Zurich

 1991 - Ath - La Veuve Joyeuse - ( A. Frantz, M. Ferrer, D. Houbrechts ).

1975 - Aix-la Chapelle - Madame Pompadour - (B. Vesterling, H. Cohrs, S. Ferlin).

1985 - Bâle - Lucia di Lammermoor - ( E. Lind, E. Villa, E. Fath ).

1965 - Berlin - Tristan und Isolde - (F. Uhl, L. Dvorakova, H. Töpper, O. Wiener).

1977 - Berlin - Parsifal - (S. Wenkoff, T. Adam, S. Vogel, L. Dvorakova).

1979 - Berlin - Meister Röckle - (E. Siebenschuh, C. Nossek).

1979 - Berlin - Concert Brahms - (C. Abbado).

1979 - Berlin - Tannhäuser - (L. Dvorakova,S. Wenkoff, R. Tomaszewski).

1979 - Berlin - Hänsel und Gretel - (R. Kühne, D. Weiss, R. Engert).

1979 - Berlin - Salomé - (J. Van Dam, J.L. Fecht, R. Hesse).

1979 - Berlin - La Veuve Joyeuse - (R. Kollo, G. Jones, S. Jerusalem, L. Peacock).

1979 - Berlin - Die Meistersinger - (T. Adam, S. Wenkoff, L. Dvorakova).

1979 - Berlin - Léonce et Lena - (R. Süs, E. Büchner).

1979 - Berlin - Jules César - (T. Adam, C. Gebhardt).

1980 - Berlin - Concert du Nouvel An.

1985 - Berlin - Der Bettelstundent - (G. Neunmann, J. Bier, R. Schob-Lipka).

1985 - Berlin - Siegfried - (T. Kramer, I. Bjorner, R. Roloff, H. Hiestermann).

1985 - Berlin - Siegfried - (R. Kollo, C. Ligendza, H. Sotin, H. Hiestermann).

1985 - Berlin - Le Crépuscule des Dieux - (R. Kollo, C. Ligendza, M. Salminen).

1985 - Berlin - Ariadne auf Naxos - (G. Janowitz, D. Wagner, G. Feldhoff).

1985 - Berlin - Die Tote Stadt - (J. King, K. Armstrong, W. Murray).

2000 - Berlin - Robert le Diable - (N. Miricioiu, M. Mescheriakova, J. Zhang, K. Youn).1

1962 - Bologne - Tristan und Isolde - (W. Geisler, A. Silja, I. Malaniuk).

1979 - Bregenz - Turandot - (G. Savova, W. Johns, A. Ferrarini).

1985 -Bregenz - I Puritani - ( E. Gruberova, G. Zancanaro, S. Fisichella ).

1991 - Charleroi - La Fille de Madame Angot -( J.P. Caffi, C. Moinet, M. Herbé ).

1991 - Charleroi - L'Auberge du Cheval Blanc - ( J. Robert, J. Tayles, H. Genes ).

1991 - Charleroi - Trois de la Marine - ( J. Tayles, D. Capelle, E. Carbo ).

1991 - Charleroi - Le Prince de Madrid - ( C. Di Angélo, M. Herbé, I. Kabatu ).

1991 - Charleroi - La Toison d'Or - ( J. Sazy, A. Gregoire, J. Drouet ).

1992 - Charleroi - Monsieur Carnaval - ( A. Merkes, M. Loia, J. Tayles ).

1992 - Charleroi - Rève de Valse - ( J.P. Caffi, C. Moinet, S. Memma, D. Robat ).

1992 - Charleroi - Les Mousquetaires au Couvent - (R. Franc, S. Memma, C. Gautier).

1992 - Charleroi - Andalousie - ( C. Di Angélo, A. Dacher, L. Lévy, B. Covack ).

1993 - Charleroi - Les Folies Parisiennes d' Offenbach - ( J.P. Caffi, F. Destembert ).

1993 - Charleroi - Le Chanteur de Mexico - ( J. Todaro, C. Hecker-Vial ).

1993 - Charleroi - Sang Viennois - ( J. Sasy, M. Herbé, C. Moinet, J. Tayles ).

1993 - Charleroi - La Fille du Tambour-Major - ( P. Jumelle, J.M. Joye, J. Grawez ).

1993 - Charleroi - Paganini - ( J.M. Joye, C. Dumas, M. Piquet, E. Carbo ).

1993 - Charleroi - La Veuve Joyeuse - ( P. Delcour, F. Destambert, D. Houbrechts ).

1993 - Charleroi - Victoria et son Hussard - ( C. Dumas, J.M. Joye, B. Covack ).

1993 - Charleroi - Rose de Noël - ( J. Sasy, A. Grégoire, J. Tayles, M. Piquet ).

1994 - Charleroi - La Vie Parisienne - ( C. Moinet, M. Herbé, M. Grimonprez ).

1994 - Charleroi - Le Pays du Sourire - ( J. Razador, C. Gautier, M. Grimonprez ).

1994 - Charleroi - Méditerranée - ( C. Di Angélo, J. Grawez, D. Capelle ).

1997 - Charleroi - Le Prince de Madrid - (C. Di Angélo, F. Bertrand, J. Tayles).

1997 - Charleroi - Balalaïka - (F. Destembert, M. Piquet, P. Bladek, J. Tayles).

1998 - Charleroi - La Route Fleurie - (P-Y Duchesne, J. Tayles, S. Giambra).

1998 - Charleroi - Rêve de Valse - (P. Fargues, R. Pujol, A. Yerna, B. Blicq).

1998 - Charleroi - Le Pays du Sourire - (A. Yerna, D. Dinant, E. Faury, J. Tayles).

1981 - Cologne - La Dame de Pique - (R. Kollo, U. M. Flake, M. Mödl).

1977 - Florence - Die Kabale und Liebe - (A. Silja, B. Weikl, H. Beirer, H. Zednik).

1977 - Florence - Ariadne auf Naxos - (M. Napier, J. King, E. Gruberova, A. Baltsa).

1977 - Florence - Salome - (G. Jones, H. Beirer, R. Hesse, W. Dooley, Z. Mehta).

1982 - Frankfort - Capriccio - (J. Beckmann, R. Hermann, J. Stewart).

1982 - Frankfort - Die Sache Akropulos - (A. Silja, W. Cochran,W. Müller).

1961 - Genève - L'Amour de Trois Oranges - (Z. Cvejic, S. Andrasevic).

1961 - Genève - La Dame de Pique - (A. Marinkovic, M. Miladinovic).

1968 - Genève - La Mélodie de Varsovie - (I. Borissova, M. Oulianov).

1968 - Genève - La Walkyrie - (T. Stewart, A. Silja, R. D. Nagy, B. Ruk-Focic).

1976 - Genève - Die Walküre - (P. Hofmann, T. Adam, E. Ksoll, A. Schirmer).

1999 - Glyndebourne - Programme du festival.

1983 - Hambourg - Der Kreidekreis - (O. Fredricks, B. Niehoff, F. Grundheber).

1983 - Hambourg - Giovanna d'Arco - (M. Price, B. Weikl, V. Moldoveanu).

1983 - Hambourg - Eine Florentinische Tragödie - (I. Nielsen, K. Riegel).

1983 - Hambourg - Turandot - (E. Marton, F. Bonisolli, B. Haldas).

1974 - Istambul - Princesse Czardas - (M. Manizade, O. Tezcanli, I. Uyanik).

1968 - Lausanne - Die Kluge-Petrouchka - (R. Kühne, I. Wenglor, G. Frei).

1955 - London festival ballet - (A. Dolin, B. Wright, J. Gilpin).

1962 - Londres - La Forza del destino - (C. Bergonzi, N. Ghiaurov, F. Cavalli, J. Veasey, J. Shaw).

1972 - Londres - Don Carlos - (M. Arroyo, C. Cossuta, V. Braun, D. Ward).

1972 - Londres - Victory - (A. Howells, D. McIntyre, D. Wicks, A. June).

1974 - Londres - Owen Wingrave - (B. Luxon,, N. douglas, S. Fisher).

1982 - Londres - Die Meistersinger - (R. Goldberg, L. Popp, N. Bailey, G. Evans).

1982 - Londres - Tristan und Isolde - (J. Vickers, G. Jones, D. McIntyre, Y. Minton).

1988 - Londres - Egene Onegin - (M. Freni, W. Brendel, P. Dvorsky, N. Ghiaurov, J. Rigby)2.

1993 - Londres - Eugene Onegin - (G. Gorchkova, S. Leiferkus, G. Grigoriam, N. Ghiaurov).

2000 - Londres - Les Misérables - (S. Bowman, N. Anderson, J. Ampil, P. Corry, Z. Curlett).

1986 - Madrid - La Somnambula - ( C. Gasdia, L. Polgar, D. Gonzalez ).

1973 - Milan - L'or du Rhin - (L. Roar, R. Kollo,H. Töffer, M. Salminen).

1974 - Milan - Salome - (H. Hopf, G. Hoffmann, G. Jones, H. Winkler).

1979 - Moscou - Ottelo.

1979 - Moscou - L'Or du Rhin.

1963 - Naples - La Walkirie - (W. Windgassen, H. Hotter, A. Silja, J. Greindl).

1971 - Naples - Don Giovanni - (G. Bacquier, J. Carlyne, I. Ligabue, W. Ganzarolli).

1971 - Naples - L'Or du Rhin - (V. Godfrey, R. Holm, M. Bazuky, A. Foldi).

1965 - New-York - Turandot - (A. Valkki, S. Konja, A. Moffo, M. Caruso).

1965 - New-York - Simon Boccanegra - (C. McNeil, Z. Milanov, G. Tozzi).

1965 - New-York - Ernani - (M. Sereni, F. Corelli, C. Siepi, L. Price).

1965 - New-York - Die Walküre - (J. Hines, J. Vickers, R. Crespin, A. Valkki).

1965 - New-York - Vanessa - (M. Costa, R. Elias, B. Thebom).

1965 - New-York - Samson et Dalila - (J. Vickers, A. Cernei, N. Mittelmann).

1969 - New-York - Die Frau ohne Schatten - (J. King, L. Rysanek, W. Berry).

1998 - New-York - Cats - (L. Balgord, H. Kriefall, M. Brian).

2009 - New-York - Mamma Mia (C. Carmello, S A Krill, P. Bunting, A. Case).

1969 - Palerme - Les Quatres Rustres - (G. Tadeo, F. Barbieri,M. Adani).

1969 - Palerme - Salome - (G. McKee, A. Varnay, A. Silja, G. Nienstedt).

1969 - Palerme - La Vestale - (L. Gencer,R. Bruson, R. Merolla).

1971 - Palerme - Siegfried - (J. Cox, L. Dvorakova, W. Cassel, G. Niedlinger).

1971 - Palerme - Le Crépuscule des Dieux -(J. Cox, H. Dernesch, L. Hendriks).

1971 - Palerme - Récital Marcella Crudeli Masotti.

1964 - Salzbourg - Elektra - (M. Möld, A. Varnay, J. King, H. Hillebrecht).

1964 - Salzbourg - Ariadne auf Naxos - (C. Ludwig, J. Thomas, S. Jurinac).

1964 - Salzbourg - Elisabeth Schwarzkopf.

1971 - Salzbourg - Programme du festival.

1971 - Salzbourg - Wozzeck - (G. Evans, A. Silja ).

1979 - St-Petersbourg - La Bohème.

1959 - Stuttgart - Der Ring - (G. Neidlinger, M. Mödl, W. Windgassen, L. Rysanek).

1959 - Stuttgart - Carmen - (M. Mödl; M. Del Monaco, A. Herwig, F. Sailer).

1959 - Stuttgart - Othelo - (M. Del Monaco, L. Rysanek, G. Neidlinger).

1959 - Stuttgart - Der Mond - (F. Wunderlich, G. neidlinger,H. Cramer).

1964 - Turin - Tristan und Isolde - (W. Windgassen, A. Silja, J. Greindl).

1966 - Turin - Le Vaisseau Fantome - (G. Frick, D. Sommer, F. Uhl, C. McNeil).

1967 - Turin - Fédora -(A. Stella, R. Capecchi, S. Zanolli).

1968 - Turin - Le Crépuscule des Dieux - (G. McKee, N. Kniplova, D. Sommer).

1971 - Turin - Turandot - (M. Lippert, M. Molese, N. Panni, L. Gaetani).

1957 - Vienne - Elektra - (L. Rysanek, E. Höngen, C. Goltz, L. Suthaus).

1957 - Vienne - Turandot - (K. Martinis, T. Stich-Randall, K. Terkal, J. Greindl).

1957 - Vienne - Carmen - (M. Möld, H. Hopf, H. Güden, J. Metternich).

1970 - Vienne - Der Rosenkavalier - (C. Ludwig, W. Berry, I. Sieefried).

1970 - Vienne - Der Prozess - (L. Rysanek, K. Equiluz, H. Zednik).

1970 - Vienne - Ein Maskenball - (C. Cossuta, L. Rysanek, K. Paskalis).

1970 - Vienne - Wozzeck - (W. Berry, C. Ludwig, H. Zednik, F. Uhl).

1970 - Vienne - Macbeth - (K. Paskalis, C. Ludwig, K. Ridderbusch, C. Cossuta).

1970 - Vienne - Die Rosenkavalier - (L. Rysanek, W. Berry, L. Della Casa).

1970 - Vienne - Concert Karl Böhm.

1970 - Vienne - Concert Seiji Ozawa.

1990 - Vienne - Die Fledermaus - ( P. Domingo, H. Zednik, B. Daniels, W. Berry ).

1985 - Zurich - Cosi Fan Tutte - ( A. Murray, R. Alexander, T. Hampson ).

1 M. Minkowski, Wolfgang Wagner.

2 M. Ermler.